Чи можна запивати їжу

Останнім часом все більше людей замислюється про своє здоров'я, про те, як і що потрібно їсти і пити для максимально довгого та комфортного життя. Не дивно, що виникає питання про те, чи можна запивати їжу водою, пити її перед або після їди. Інформації багато, але надто багато міфів та протиріч. Спробуємо розібратися, спираючись на думки професіоналів, дізнаємося, що відбувається з водою в нашому організмі після її потрапляння в шлунок, чи може вона розбавити шлунковий сік, яка норма рідини у кожної людини і чи можна замінити чисту воду на чай, каву чи сік. Але про все по порядку.
Чи можна пити воду до їди
Найпопулярніше питання, пов'язане з питтям води перед їжею, пов'язане з тим, чи розбавляє вода шлунковий сік. Багато людей схильні вірити, що це так, але звідси виникає інше не менш логічне питання: навіщо потрібні лікарські препарати для зниження кислотності, якщо з цим завданням може впоратися склянка води. Вода як і будь-яка їжа може трохи знижувати кислотність, але зовсім ненадовго, після чого організм виробить необхідну кількість кислоти. Отже, це твердження не більше ніж міф. Але все ж таки, чи можна пити воду до їжі, і якщо так, то як.

Людям, які бажають позбутися зайвої ваги, рекомендують пити склянку води за 20-30 хвилин до їди, щоб притупити почуття голоду і насититися меншим обсягом їжі. Достатніх досліджень для підтвердження цього твердження не проводилося, але багато дієтологів стверджують, що це дійсно працює. Також є припущення, що 200 мл теплої води за півгодини до їди сприяють запуску необхідних процесів в організмі і їжа перетравлюється краще. Це пов'язано з тим, що вода омиває стінки шлунка, очищаючи їх від залишків їжі та допомагає організму підготуватися до вироблення соляної кислоти.

При цьому не всім ця склянка води буде корисною. Наприклад, для людей з гастроезофагельною рефлюксною хворобою пити воду до їжі протипоказано. Вона створить додатковий тиск на стінки та призведе до дискомфорту. З обережністю варто пити воду і людям із хворобами нирок, гіпертонією та білковою недостатністю. Найкраще проконсультуватися з лікарем щодо того, як, коли і скільки рідини варто вживати в такому випадку.

При цьому вода в шлунку не затримується надовго, через ворсинки на стінках шлунка вона всмоктується в кров і не викликає розтягування шлунка, якщо, звичайно, пити її в розумних кількостях.

Загалом, якщо людина здорова і це не завдає ніякого дискомфорту, то склянка води за 30 хвилин до їжі лише допоможе вашому організму.
Чи можна пити воду під час їжі
З водою до їди розібралися, але чи можна пити воду під час їжі, як бути з першими стравами та чаєм чи кавою під тортик. Отже, дізнаємося, чи корисно пити воду під час їжі і як це потрібно робити. Як і у випадку з водою перед їжею, однозначної думки фахівців немає, тому розглянемо всі відомі плюси та мінуси.

Велика кількість води разом з їжею пити однозначно не можна, а ось склянка води цілком сумісна з їжею. Така кількість не призведе до додаткового розтягування шлунка, при цьому проштовхне їжу стравоходом і додатково розм'якшить її перед попаданням у шлунок. При цьому вода запобігає здуттю та запори. Особливо важливо пити під час їжі у випадку, якщо їжа відноситься до сухом'ятки, оскільки слини може не вистачити для її розм'якшення.

Однак у деяких випадках пити під час їжі не можна. Якщо вода викликає дискомфорт та печію, то пити її з їжею однозначно не варто. Людям з гастроезофагельною рефлюксною хворобою, ішемічною хворобою та гіпертонією взагалі заборонено вживання води під час їжі.

Для здорової людини вода під час їжі приносить користь виключно у полегшенні ковтання та пережовування їжі, але ніяк не перетравлення. Для тих, хто ще сумнівається, дослідження у 2004 році підтвердили безпеку вживання води, чаю чи кави під час їди. Єдина умова пити невеликими ковтками і поволі, не заковтуючи повітря.
Чи можна пити воду після їди
Запивати їжу водою відразу після їди не рекомендують. Це може викликати печію та здуття. Найправильніше воду вживати не менше, ніж через 30 хвилин після фруктів та овочів, і через 2 години після м'ясної їжі. При цьому не варто бути надто фанатичним. Головний критерій у питанні коли та скільки пити – ваше самопочуття. Не варто ігнорувати почуття спраги, як і навпаки, пити через силу. При цьому важливо пам'ятати, що центр спраги та голоду розташовуються в мозку близько, тому людина часто плутає ці два відчуття.

Загальну кількість води щодня можна розрахувати з розрахунку 30-35 мл на 1 кг ваги. Розподіляти цю рідину протягом дня слід намагатися рівномірно. Варто враховувати, що влітку при підвищеному фізичному навантаженні або стресі кількість води варто збільшити.
Як запивати вітаміни
З водою та їжею розібралися, але як вітаміни та інші добавки. Вчені рекомендують вживати їх у ранковий час під час сніданку, якщо інше не прописано в інструкції до препарату. Запивати вітаміни найкраще чистою водою або молочними продуктами, наприклад, кефіром, ряжанкою або самим молоком. При цьому не рекомендується пити гарячий чай або каву раніше, ніж через 30 хвилин після прийому вітамінів. При цьому саму каву запивати водою теж необхідно.
Вода вранці
Дієтологи та нутриціологи масово стверджують, що день варто починати зі склянки теплої води натще. Але навіщо і яку воду треба пити?

Доведено, що вода у шлунку запускає процеси, необхідні для травлення їжі, а також очищає стінки від залишків їжі та токсинів. Крім того, вчені довели, що щоденне вживання води натще на 20-30% прискорює обмін речовин. Цим вміло користуються люди, які бажають позбутися зайвої ваги. Важливим плюсом від води натщесерце можна вважати профілактику хвороб нирок та сечовивідної системи. Крім того зменшуються набряки, покращується стан шкіри та волосся. Доведено і позитивний вплив чистої води з ранку на нервову систему. Людина стає менш дратівливою і продуктивнішою протягом дня.

Але яку воду вибрати? Газовану чи ні, сиру чи кип'ячену, холодну чи теплу? Почнемо з температури. Занадто холодна вода є стресом для організму вранці, крім того, вона затримується в шлунку доти, поки нагріється, що повністю нівелює всі позитивні її властивості. Найкраще пити воду кімнатної температури або злегка підігріту. При цьому варто віддати перевагу очищеній сирій воді або артезіанській, так як вона повна мікроелементів, що повністю забираються кип'ятінням. Замінювати її на газовану мінеральну теж не варто. Така вода не призначена для постійного вживання та може використовуватись щодня лише за призначенням лікаря.
Робимо висновок, що здоровий ранок краще починати зі склянки теплої очищеної води без добавок.